Philips 27M2N5500
Philips
Product Overview
1440p 180Hz with USB-C. Good for gaming and work.
Key Features & Benefits
Size
27 inch — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Panel
Philips Engineering
Technical Specifications
Size27 inch
PanelIPS
Ports1x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.2, 2x USB-A 3.0
Brightness250 nits (SDR) / 350 nits (HDR peak)
Panel TypeIPS
Resolution2560x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit (6-bit + FRC)
Color GamutsRGB 99% / DCI-P3 80%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate180Hz
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium / NVIDIA G-Sync Compatible
AdjustabilityHeight (110mm), Tilt (-5° to +20°), Swivel (±30°), Pivot (±90°)
Curved / FlatFlat
Response Time4ms (GtG) / 1ms (MPRT)
Contrast Ratio1000:1 (static)
Size27 inch
PanelIPS
Panel TypeIPS
Resolution2560x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit (6-bit + FRC)
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate180Hz
Curved / FlatFlat
Contrast Ratio1000:1 (static)
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 1440p 240Hz
Gigabyte M27Q 27" 1440p 170Hz