LG UltraWide 34WP85C-B
LG
Product Overview
Curved ultrawide IPS. Great for productivity and multitasking.
Key Features & Benefits
Size
34 inch — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Panel
LG Engineering
Technical Specifications
Size34 inch
PanelIPS
Ports1x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, 4x USB-A 3.0, 1x USB-C
Brightness250 nits
Panel TypeIPS
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate60Hz
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium / NVIDIA G-Sync Compatible
AdjustabilityHeight (100mm), Tilt (-5° to +15°)
Curved / FlatFlat
Response Time4ms (GtG)
Contrast Ratio1000:1
Size34 inch
PanelIPS
Brightness250 nits
Panel TypeIPS
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate60Hz
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 1440p 240Hz
Gigabyte M27Q 27" 1440p 170Hz