LG UltraGear 34GS95QE
LG
Product Overview
Ultrawide OLED gaming. Immersive curved display.
Key Features & Benefits
Size
34 inch — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Panel
WOLED — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
LG Engineering
Technical Specifications
Size34 inch
PanelWOLED
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium / NVIDIA G-Sync Compatible
AdjustabilityHeight (110mm), Tilt (-5° to +20°), Swivel (±30°), Pivot (±90°)
Curved / FlatFlat
Response Time4ms (GtG)
Contrast Ratio1000:1
Size34 inch
PanelWOLED
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 1440p 240Hz
Gigabyte M27Q 27" 1440p 170Hz