Gigabyte UD1000GM PG5 2.0
Gigabyte
Product Overview
1000W Gold with 12VHPWR. Improved revision.
Key Features & Benefits
Wattage
1000W — a core specification that directly impacts real-world performance for PSU workloads.
wattage
1000 — a core specification that directly impacts real-world performance for PSU workloads.
Fan size
135mm — a core specification that directly impacts real-world performance for PSU workloads.
Warranty
10 years — a core specification that directly impacts real-world performance for PSU workloads.
Modularity
Fully modular — a core specification that directly impacts real-world performance for PSU workloads.
Gigabyte Engineering
Technical Specifications
Wattage1000W
wattage1000
Fan size135mm
Warranty10 years
ModularityFully modular
ATX versionATX 3.0
Form factorATX
Zero RPM modeYes
PCIe connectors3x 8-pin
SATA connectors12
12V-2x6 connectorYes
Efficiency rating80 Plus Gold
CPU EPS connectors2x 8-pin
Protection featuresOVP, OCP, SCP, OTP, OPP
PCIe 5.0 / 12VHPWR supportYes
Wattage1000W
wattage1000
Fan size135mm
Warranty10 years
ModularityFully modular
ATX versionATX 3.0
Form factorATX
Zero RPM modeYes
PCIe connectors3x 8-pin
SATA connectors12
12V-2x6 connectorYes
Efficiency rating80 Plus Gold
CPU EPS connectors2x 8-pin
PCIe 5.0 / 12VHPWR supportYes
Similar Products
More in PSU
PSU
Corsair RM850e 850W 80+ Gold
Corsair
4.8
PSU
RM850x
Corsair
4.8
RM850e
4.6
Corsair RM850x 850W 80+ Gold
4.7
Corsair RM850x 2024 850W ATX 3.1
4.7
Corsair RM850e 850W 80+ Gold ATX 3.0