ASUS ROG Swift PG32UCDM
ASUS
Product Overview
4K 240Hz QD-OLED. The ultimate gaming monitor.
Key Features & Benefits
Size
32 inch — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Panel
QD-OLED — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
ASUS Engineering
Technical Specifications
Size32 inch
PanelQD-OLED
Resolution3840x2160
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium / NVIDIA G-Sync Compatible
AdjustabilityHeight (110mm), Tilt (-5° to +20°), Swivel (±30°), Pivot (±90°)
Curved / FlatFlat
Response Time4ms (GtG)
Contrast Ratio1000:1
Size32 inch
PanelQD-OLED
Resolution3840x2160
VESA Mount100x100mm
Color Depth8-bit
Color GamutsRGB 99%
HDR SupportNone
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 1440p 240Hz
Gigabyte M27Q 27" 1440p 170Hz