ASUS ROG Swift OLED PG34WCDM
ASUS
Product Overview
Ultrawide WOLED. Anti-glare coating for bright rooms.
Key Features & Benefits
Size
34 inch — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Panel
WOLED — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
Ports
Brightness
Panel Type
OLED — a core specification that directly impacts real-world performance for Monitor workloads.
ASUS Engineering
Technical Specifications
Size34 inch
PanelWOLED
Ports1x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.2, 2x USB-A 3.0
Brightness250 nits (SDR) / 1000 nits (HDR peak)
Panel TypeOLED
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Color Depth10-bit (8-bit + FRC)
Color GamutDCI-P3 98.5% / sRGB 138%
HDR SupportDisplayHDR True Black 400 / HDR10 / Dolby Vision
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium / NVIDIA G-Sync Compatible
AdjustabilityHeight (110mm), Tilt (-5° to +20°), Swivel (±30°), Pivot (±90°)
Curved / FlatFlat
Response Time0.03ms (GtG)
Contrast RatioInfinite:1 (true black)
Size34 inch
PanelWOLED
Panel TypeOLED
Resolution3440x1440
VESA Mount100x100mm
Screen Size27"
Refresh Rate240Hz
Curved / FlatFlat
Response Time0.03ms (GtG)
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 1440p 240Hz
Gigabyte M27Q 27" 1440p 170Hz